Santorini
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Αποτελέσματα 7ης αγωνιστικής τοπικού πρωταθλήματος μπάσκετ

Share

basket_ballΜετά από ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος οι Άντρες της Α.Ε.Σ αναδείχθηκαν νικητές απέναντι στον Αετό 2 για την 7η αγωνιστική του “Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2015 -16″.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και για 28 περίπου λεπτά οι παίκτες της Α.Ε.Σ είχαν τον έλεγχο του αγώνα, κρατώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Ωστόσο, τρία διαδοχικά τρίποντα από Μουρατίδη και Κλαδιανό ήταν αρκετά για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα 2′:32” πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, που βρήκε τον Αετό να προηγείται για πρώτη φορά στο ματς (47-45). Η τέταρτη περίοδος ήταν απολαυστική, με τον Αετό να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα, όμως μία λάθος πάσα του Κλαδιανού 30” πριν τη λήξη της αναμέτρησης έδωσε την ευκαιρία στην Α.Ε.Σ να ισοφαρίσει (56-56). Ο Αετός θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη αν ο Φασουλής, που ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του (24 π.), δεν είχε αστοχήσει σε δύο ελεύθερες βολές στο φινάλε. Στην παράταση ο Αετός είχε την πρωτοβουλία και 18” πριν τη λήξη του πρόσθετου χρόνου ο Δέτσης με καλάθι και φάουλ έδωσε διαφορά τριών πόντων στον Αετό (66-63). Κι εκεί που όλα έδειχναν πως θα “έσπαγε” το αήττητο της Α.Ε.Σ, ο Κατηκαρίδης (30 π.) αποφάσισε να πάρει το “όπλο” του και με ένα τρίποντο – φάουλ στην εκπνοή του αγώνα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 67-66, βάζοντας την υπογραφή του σε ένα από τα πιο εντυπωσιακά μέχρι τώρα ματς της φετινής σεζόν.

Μάλιστα, παρά την κούραση απ’ τον αγώνα με τον Αετό 2, ο Κατηκαρίδης παρέμεινε στο παρκέ για να ηγηθεί της προσπαθειας του Πήγασου απέναντι στον έταιρο Αετό, σημειώνοντας και πάλι 30 πόντους, έχοντας συμπαραστάτη του τον επίσης καταπονημένο Μιχαλέλη (17 π.). Το ματς ήταν αμφίρροπο μέχρι τα τελευταία λεπτά, καθώς οι δυο ομάδες βρίσκονταν συνεχώς σε απόσταση αναπνοής, αλλά και πάλι την τελευταία λέξη την είπε ο Κατηκαρίδης που μ’ ένα τρίποντο 48” πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα επτά πόντων (73-66) στους “Αεροπόρους”, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά τη νίκη για τους πρωταθλητές, που πλησίασαν πλέον στον ένα πόντο απ’ την “κορυφή” του βαθμολογικού πίνακα.

Στον πόντο απ’ τους πρωτοπόρους πλησιάσαν και οι Επαλαίμαχοι, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους εφήβους της Α.Ε.Σ με σκορ 73-49. Η νίκη δεν ήταν όσο άνετη μαρτυρά το σκορ, αφού οι έφηβοι πίεζαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, τρέχοντας ασταμάτητα και δημιουργώντας στους αντιπάλους τους πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας. Χάρη όμως στην εμπειρία τους, στην υπεροχή τους κάτω από’ το καλάθι και εκμεταλλευομένοι τα επιπόλαια λάθη των αντιπάλων τους πήραν το δίποντο.

Στο μεταξύ, με τον Δεββέ (24 π.) να εκτελεί και τον Πετράκη (16 π.) να δημιουργεί, οι Λύκοι πραγματοποίησαν επίδειξη δύναμης απέναντι στους παίδες της Α.Ε.Σ, σημειώνοντας μία εμφατική νίκη με 93-52. Η δύναμη και η ευστοχία των Λύκων έπαιξαν πρωταρχικό ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος, με την “αρμάδα” του Κιμιγκέλη να δείχνει “δεμένη” κι έτοιμη για μεγάλα πράγματα.